W czasach cięć budżetowych, temat studiów dualnych w szkolnictwie wyższym jest na wokandzie. W nadchodzących tygodniach będzie on przedmiotem debaty politycznej i może zostać potencjalnie zakwestionowany. Program ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny we Francji: 400 000 podpisanych kontraktów w szkolnictwie wyższym w tym roku, 4 razy więcej niż 5 lat temu.
Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie kwestie budżetowe.
Zalety studiów dualnych, które umieszczają doświadczenie w centralnym miejscu procesu kształcenia, nie wymagają dalszego uzasadniania. Student, osadzony w realnym kontekście pracy, wchodzi do zespołu i zdobywa umiejętności zawodowe, jednocześnie kontynuując naukę w szkole. Stopniowo zdobywa umiejętności, dojrzałość i pewność siebie. 90% studentów studiów typu work-study jest zadowolonych ze swojego doświadczenia. Według francuskiego Ministerstwa Pracy, 70% z nich znajduje pracę w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia studiów. Co więcej, według francuskiego Ministerstwa Edukacji, 70% absolwentów z co najmniej 3-letnim wykształceniem wyższym ma stałe umowy w latach następujących po ukończeniu studiów, w porównaniu z 47% studentów, którzy przeszli konwencjonalną ścieżkę akademicką. Szkolenia powiązane z pracą są również bardzo popularne wśród firm.
Ponadto, badania podkreślają jeszcze jedną ważną zaletę szkoleń połączonych z pracą: jest to działający dźwig społeczny. Umożliwia on wielu młodym ludziom ze słabo uprzywilejowanych środowisk uzyskanie dostępu do kwalifikacji na poziomie szkolnictwa wyższego. Ponad jedna trzecia studentów pochodzących z rodzin o niskich dochodach twierdzi, że nie osiągnęliby tych kwalifikacji bez szkoleń połączonych z pracą. Ponad połowa uważa, że nie byliby w stanie uczęszczać do tak prestiżowych szkół.
Podobnie jak w wielu innych krajach, we Francji nie każdy może podjąć wyższe studia. Dla dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin studia uniwersyteckie są często finansowo niedostępne. Szkolenie powiązane z pracą pomaga pokryć wszystkie koszty, czyniąc je dostępnym dla młodych ludzi, których rodziny nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek.
To doskonały powód do tego, by nie psuć tej wspaniałej dźwigni społecznej!
Titre de la notification
Źródło : Les Echos