Jak powoływany jest  Premier we Francji ?

Premier jest szefem rządu. W przeciwieństwie do Prezydenta Republiki, posłów i senatorów, Premier nie jest wybierany, ale mianowany.

Zgodnie z artykułem 8 Konstytucji: „Prezydent Republiki mianuje Prezesa Rady Ministrów. Kończy on pełnienie swoich obowiązków po przedstawieniu przez niego dymisji rządu”.

Dymisja rządu i powołanie nowego Premiera może nastąpić w różnych okolicznościach. Ogólnie rzecz biorąc, nowy Premier jest mianowany po wyborach prezydenckich i/lub parlamentarnych.

Czy Prezydent Republiki powinien wybierać Premiera spośród członków Parlamentu?

Zgodnie z konstytucją Premier odpowiada przed Zgromadzeniem Narodowym, odpowiednikiem polskiego Sejmu. Prezydent Republiki nie ma jednak obowiązku wyboru Premiera spośród członków Zgromadzenia Narodowego.

Od 1958 r. (początek tak zwanej Piątej Republiki) ośmiu polityków, którzy nie byli członkami Zgromadzenia Narodowego, zostało powołanych do Matignon (hôtel Matignon to oficjalna rezydencja francuskiego Szefa Rady Ministrów). Należą do nich Michel Debré w 1959 r., Dominique de Villepin w 2005 r. i Jean Castex w 2020 r.

 Czy premier musi należeć do większości parlamentarnej?

Tutaj również nie ma prawnego obowiązku. Gdy większość parlamentarna nie pokrywa się z większością prezydencką, Prezydent Republiki ma swobodę wyboru wybranej przez siebie postaci politycznej. Jednak w Piątej Republice zwyczajem jest mianowanie Premiera z partii większościowej w Zgromadzeniu. Ułatwia to władzy wykonawczej rządzenie i uchwalanie prawa. Przez większość czasu, a zwłaszcza od czasu zrównania wyborów prezydenckich i parlamentarnych z reformą pięcioletniej kadencji w 2000 r., Prezydent Republiki ma większość w Zgromadzeniu. Może więc naturalnie wybrać Premiera z własnej partii politycznej. Przed rokiem 2000 trzy wybory parlamentarne zakończyły się porażką obozu prezydenckiego. Rezultatem była kohabitacja między głową państwa a przeciwną większością parlamentarną. Taka sytuacja miała miejsce :

– w 1986 r. z nominacją Jacques’a Chiraca przez François Mitterranda,

– w 1993 r. z Édouardem Balladurem, również mianowanym przez François Mitterranda,

– oraz w 1997 r. z Lionelem Jospinem mianowanym Premierem przez prezydenta Jacques’a Chiraca.

Czy konkubinat jest przewidziany w Konstytucji?

Nie, ponieważ taki scenariusz nie został przewidziany w 1958 roku. Od tego czasu Rada Konstytucyjna starała się jednak zdefiniować kohabitację jako: „sytuację polityczną, w której Prezydent Republiki i większość deputowanych mają przeciwne przekonania polityczne”.

Kohabitacja jest przede wszystkim wymuszana przez kontekst polityczny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top