Jesteś singlem, żonaty lub rozwiedziony?
Jaką pracę wykonuje twój partner?
Czy masz dzieci?
Jakie jest Twoje pochodzenie?
Czy jesteś osobą niepełnosprawną?
Czy masz jakieś problemy zdrowotne?
Ile masz lat?
To tylko niektóre z pytań, które kandydaci do pracy słyszą na rozmowach kwalifikacyjnych. Takie pytania są jednak niedozwolone we Francji. Rozmowa kwalifikacyjna regulowana jest przez przepisy francuskiego kodeksu pracy. Pytania dotyczące spraw życia prywatnego nie są tutaj stosowne.
Kodeks pracy precyzuje również szereg kwestii, co do których pracodawcy nie mogą zadawać pytań, z pewnymi wyjątkami, ryzykując dyskryminację w rekrutacji: wiek, miejsce zamieszkania, stan zdrowia, orientacja seksualna, poglądy polityczne, działalność w związkach zawodowych itp.
W niektórych przypadkach jednak praca uzasadnia zadanie pewnych pytań, które normalnie nie mogłyby zostać postawione. Na przykład osoba, która chce pracować w branży budowlanej lub jako pracownik przeprowadzkowy, może zostać zapytana, czy jej stan zdrowia pozwala na dźwiganie ciężkich ładunków.
Do 2026 r. do listy nielegalnych pytań zostanie dodane nowe: „Ile zarabiasz w obecnej pracy lub ile zarabiałeś w poprzednich miejscach pracy?”. Wynika to z europejskiej dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, która wkrótce zostanie wdrożona do francuskiego prawa.