Porozumienie w sprawie ubezpieczenia na wypadek bezrobocia zostało zatwierdzone przez rząd francuski 19 grudnia 2024 roku. Tekst ten, który obowiązuje od 1 stycznia 2025 r., określa wszystkie przepisy dotyczące zasiłku dla bezrobotnych. Niektóre nowe przepisy dotyczące wejdą w życie dopiero 1 kwietnia 2025 roku
Zaostrzone warunki świadczeń dla seniorów
Jedna z głównych zmian dotyczy bezrobotnych seniorów. Odtąd będą oni musieli poczekać do 55 roku życia, aby skorzystać z dłuższego okresu zasiłku (22,5 miesiąca), w porównaniu z 53 latami obecnie.
Podobnie, 27-miesięczny okres zasiłkowy będzie dostępny od 57 roku życia, w porównaniu z 55 obecnie.
W przypadku innych osób poszukujących pracy maksymalny okres rekompensaty wynosi 18 miesięcy.
Wiek, w którym uprawnienie może zostać utrzymane, gdy zbliża się do emerytury, został podniesiony.
System umożliwia osobom poszukującym pracy zbliżającym się do wieku emerytalnego utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych do czasu przejścia na emeryturę w pełnej wysokości. Od 2025 r. próg kwalifikowalności będzie stopniowo podnoszony z 62 do 64 lat, zgodnie z harmonogramem reformy emerytalnej.
Stała kwota świadczeń
Obecnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od liczby dni w miesiącu. Wraz z reformą kwota zasiłkow będzie taka sama każdego miesiąca.To spowoduje roczną stratę w wysokości od 235 do 282 euro dla osoby poszukującej pracy otrzymującej średnią dzienną kwotę zasiłku w wysokości 47 euro brutto.
Od 1 kwietnia 2025 r. degresywny charakter zasiłku dla bezrobotnych, który ma zastosowanie do osób poszukujących pracy otrzymujących dzienny zasiłek w wysokości ponad 92,12 euro, nie będzie już miał zastosowania do osób w wieku powyżej 55 lat (do tego czasu trzeba było mieć co najmniej 57 lat, aby ta degresywna cecha nie miała zastosowania). Degresja to mechanizm, w ramach którego kwota zasiłku dla bezrobotnych jest zmniejszana o maksymalnie 30% począwszy od siódmego miesiąca wypłacania świadczenia.