Premia Macrona: program zwiększający zdolność zakupową Francuzów

money, coin, investment

Premia Macrona, oficjalnie znana jako premia podziału wartości (Prime de Partage de Valeur), ma źródło w ustawie z dnia 24 grudnia 2018 r. w sprawie gospodarczych i społecznych środków nadzwyczajnych.

Została ona ustanowiona w odpowiedzi na żądania wyrażone przez ruch Żółtych Kamizelek.

Początkowo premia ta była znana jako Prime Exceptionnelle de Pouvoir d’Achat – PEPA (wyjątkowa premia dla zdolności nabywcze)j i została wprowadzona po raz pierwszy w 2019 roku.

 Celem było znaczne zwiększenie siły nabywczej pracowników, szczególnie w kolejnych okresach inflacji we Francji. Chociaż PEPA została pomyślana jako środek tymczasowy i wyjątkowy, rząd zdecydował się na wprowadzenie jej na stałe ze względu na jej sukces.

W rezultacie od 1 lipca 2022 r. premia z tytułu podziału wartości  (PPV) zastąpiła poprzedni system premii Macrona, wprowadzony ustawą nr 2022-1158 z dnia 16 sierpnia 2022 r.

Program ten umożliwia pracodawcom wypłacanie rocznej premii swoim pracownikom, korzystając, pod pewnymi warunkami, ze zwolnień podatkowych i ze składek  z tytułu ubezpieczenia społecznego.

Po wprowadzeniu premia Macrona okazała się wielkim sukcesem. W 2021 r. 3,7 mln pracowników otrzymało średnio 570 euro i dodatkowo 170 euro oszczędności z tytułu podatków, co dało łączny średni zysk w wysokości 740 euro na beneficjenta.

Program ten traci jednak na atrakcyjności. W 2024 r. tylko 18% dużych firm planowalo jego wprowadzenie, w porównaniu z 54% w 2023 r.

Spadek ten można wyjaśnić kilkoma czynnikami:

  1. Niższa inflacja, co sprawia, że mniej pilne jest uzupełnianie dochodów pracowników.
  2. Mniej korzystne przepisy podatkowe, szczególnie dla firm zatrudniających ponad 50 pracowników.
  3. Niestabilna sytuacja ekonomiczna niektórych firm.

Pomimo tendencji spadkowej, premia pozostaje narzędziem służącym do budowania lojalności i do naboru pracowników w niektórych firmach, szczególnie w sektorach takich jak gastronomia. Niemniej jednak, jej przyszłość wydaje się niepewna w obliczu rosnącej preferencji firm dla innych form wynagrodzenia, takich jak premie z tytułu udziału w zyskach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top